You are here: HomeTeknologjiShkenceBaidu po nderton rivalen e Google Glass

Baidu po nderton rivalen e Google Glass

Publikuar ne Shkence Wednesday, 03 April 2013 15:49

Google Glass ende nuk ka dale ne shitje, kjo ju jep kohe konkurenteve te saj te ndertojne produkte te ngjashme gjate kesaj kohe. Baidu, motorri kerkimor Kinez, po punon per nje teknologji te ngjashme. Prototipi do te quhet Baidu Eye.

 

Baidu Eye do te jete platforme e hapur per zhvilluesit e programeve, njelloj si Google Glass. Gjithashtu do te kete ekran LCD, sensore prekje dhe njohje te imazheve me komanda me ze. Teknologjia eshte shume e ngjashme me ate te perdorur nga Goolge. Nuk dihet si do ta trajtoje Google kete konkurent identik.

 

Me Baidu Eye ju mund te kerkoni ne WEB, beni telefonata, dhe dergoni foto tek miqte tuaj. Ne fakt ajo ben cdo gje ashtu si edhe Google Glass. Kompania po punon me Qualcomm per te siguruar qe Eye do te mbaje bateri deri ne 12 ore. Si Baidu edhe Qualcomm nuk kane dhene asnje deklarate per kete.

Lini nje koment