You are here: HomeShendetiUshqimet, Vetite
Ja se cilat jane benefitet e selinose:   Redukton aciditetin: Mineralet e rendesishme qe gjenden ne…
 Disa ushqime te caktuara permiresojne djegien e shtresave te yndyrshme, duke mundesuar shpenzimin e kalorive ndersa…
Enderra e cdo femre (dhe jo vetem), eshte qe lekura e saj te ngelet gjithmone e…
Nese kerkoni nje ngjyre me te bukur te lekures, konsumoni fruta ngjyre te verdhe e portokalli,…
Sherbela eshte bima kryesore aromatike-mjekesore e cila ze peshen me te madhe si ne eksportet kombetare…
Portokalli eshte fruti me i pelqyer ne bote sepse pothuajse preferohet dhe konsumohet nga te gjithe,…
Lengu i limonit gjen perdorim te madh ne ushqime dhe i jep nje shije me te…
Dhimbjet e barkut jane nje shqetesim i zakonshem dhe i bezdisshem,  kjo lidhet  me ngrenien e…
Te gjithe e "dashurojme" shijen e cokollates. Tundohemi lehte prej saj dhe shpesh here na ben…
Hurma eshte nje burim i shkelqyer i beta-karotenit, vitamines C dhe kaliumit. Hurma e gjelber eshte…
Mbron dhe forcon kockat.Hulumtues francez zbuluan se "flavonoid" i quajtur ndryshe  "phloridzin", i cili eshte gjetur…
"Bajamet rregullojne nivelin e kolesterolit ne gjak". 90% e yndyrnave qe gjenden tek bajamet jane yndyrna…
1 Speci i kuq permban vitaminen C. Pervec se eshte nje antioksidant i fuqishem, vitamina C…
Kafeina eshte nje stimulant, i cili shkakton rritje te vigjilences dhe permiresim te humorit. Megjithate, konsumimi…