You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteMisri dhe vetite e tij!

Misri dhe vetite e tij!

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Tuesday, 19 November 2013 11:41

Misri eshte:

 

-burim i pasur i kalorive qe formon nje pjese te dietes si lende e pare ne mesin e shume popullatave.

-parandalon hemorroidet  dhe kancerin e zorres se trashe

-burim i pasur i vitaminave,permban perberesit e vitamines B si thiamin dhe niacin.Thiamina eshte thelbesore per shendetin nervor

-ofron mineralet e nevojshme,permban fosfor,magnez,zink,baker.

-antioksidantet tek misri: sipas studimeve te kryera tek universiteti cornell ,misri eshte i pasur me antioksidante qe luftojne kancerin qe shkaktojne radikalet e lira.Misri eshte nje burim i pasur i nje agjenti anti-kancer i cili ka treguar te jete efektiv ne luftimin e shume tumoreve.

-ndalon anemine: vitamina B12 dhe acidi folik i pranishem ne miser parandalon anemine e shkaktuar nga mungesa e ketyre vitaminave.

Lini nje koment