You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteKalciumi dhe rendesia e tij

Kalciumi dhe rendesia e tij

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Saturday, 16 November 2013 08:36

Kalciumi është thelbësor për të ruajtur eshtra dhe dhëmbë të fortë, që sistemi nervor mund të funksionojë në mënyrë korrekte. Sasia ditore e rekomanduar e kalciumit për të rriturit është 1000 mg. Ku mund ta gjejmë Kalciumin?

- Qumësht, djathë dhe kos;

- Lakër dhe brokoli;

- Farat e susamit;

- Bajamet, farat e lirit dhe farat chia.

Lini nje koment