You are here: HomeShendetiShtatzania5 Menyra si te parandalosh diabetin gjate shtatzanise

5 Menyra si te parandalosh diabetin gjate shtatzanise

Publikuar ne Shtatzania Tuesday, 12 November 2013 12:18

 

Diabeti gjate shtatzanise mund te drejtoje ne problemet e zhvillimit te femijes.Nese doktori juaj ka percaktuar diabetin tek organizmi juaj atehere duhet te filloni menjehere me nje diet te shendetshme dhe te kryeni ushtrime fizike.Ja disa nga menyrat sesi te parandaloni diabetin gjate shtatzanise:

 

1.Konsoltohu me doktorin

Duhet te beni rregullisht check-up ne menyre qe te percaktohet nese vuani nga dicka apo jo.Gjithashtu kontrolloni here pas here nivelin e sheqerit ne gjak dhe perpiquni qe ai te mbetet brenda normes.Flisni me doktorin tuaj rreth historise tuaj familjare dhe nese dikush nga familja ka vuajtur nga diabeti.

 

2.Konsumo nje diet te shendetshme

Ndiqni nje diet te balancuar qe perbehet nga nje sasi e konsiderueshme proteinash,yndyrnash dhe karbohidratesh.Konsumoni sa me shume perime dhe fruta te fresketa,drithera,qumesht te skremuar,peshk,vaj ulliri,avocado.Shamngni ushqimet me shume sheqer.

 

3.Vaktet ne racione te pakta

Grate gjate shtatzanise duhet ti konsumojne vaktet ne racione te pakta ne menyre qe te ulin rrezikun e shtimit te kileve te teperta.Ne te tille menyre do te mbani nje peshe te balancuar.

 

4.Shmang stresin

Stresi rrit nivelin e glukozes ne gjak dhe shton rrezikun e prekjes nga diabeti.Bejeni ves leximin,shetitje,ushtrimet fizike sepse duke u relaksuar apo duke u marre me dicka largoni stresin dhe diabetin.

 

5.Pini sa me shume uje

Konsumoni sa me shume uje ne vend ten je coca-cola qe permban shume sheqer dhe kalori.Uji  ndihmon te mbaj ulur kalorite dhe ruan nje kontroll normal te sheqerit ne gjak.

Lini nje koment