You are here: HomeShendetiShtatzaniaCilat jane shenjat e para te shtatezanise

Cilat jane shenjat e para te shtatezanise

Publikuar ne Shtatzania Thursday, 29 August 2013 09:04

A mos ndoshta jeni shtatzene? Me gjithë gjasat ju nuk do ti vereni shenjat e para te shtatzanis gati një jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti pritni menstruacionet. Por, nese filloni t'i keni disa nga këto shenjat e para te shtatzanis per te cilat do te flasim me poshtë – shenja qe jo te gjitha nga ju i perjetojne te gjitha nga këto që do përmendim – dhe se ju kan vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte shume e mundur qe ju te jeni shtatzene. Kryej testin shtepiak per shtatzani per te zbuluar më sigurte!


Shenjat e Para Te Shtatzanis janë:

Gjinj te enjtura, ndjeshem

Njera nga shenjat e para te hershme te shtatzanise jane gjinj sensitive, dhimbshem (ne prekje) qe shkaktohet nga rritja e niveleve te hormoneve. Dhimbja eshte si nje version i egzagjeruar i asaj se si ndihen gjinjt tuaj pak para menstruacioneve. Kjo dhimbje kogja shume venitet pas tre mujorit te pare me pershtatjen e trupit tuaj ndaj ndryshimit hormonal.
Lodhje

A ndiheni befas e lodhur? Jo, me mire te themi e sterlodhur. Askush nuk e di me siguri se cka shkaktone lodhjen ne shtatzenin e hershme por eshte e mundur qe rritja e shpejt e niveleve te hormoneve progesterone jane kontribues ne pergjumujen tuaj.Ju duhet te filloni te ndiheni me energjike pasi te keni hyre ne tre mujorin e dyte edhe pse lodhja prape zakonisht kthehet ka fundi i shtatzanis ateher kur ju bartni me shume peshe dhe disa prej sikleteve (parehative) te shtatzenise e bejne me te veshtire per ju qe te beni gjume te mire gjate nates.

 

Lini nje koment