You are here: HomeShendetiShtatzaniaUshqimet qe duhet te hani gjate 3 muajve te pare te shtatzanise

Ushqimet qe duhet te hani gjate 3 muajve te pare te shtatzanise

Publikuar ne Shtatzania Monday, 26 August 2013 09:34

Ushqyerja e mire eshte nje pjese thelbesore e shtatzanise.Jane disa ushqime qe duhet ti hani,por jane dhe disa ushqime qe duhet ti shmangni.Duhet te konsultoheni me doktorin tuaj persa i perket nje diete te shendetshme per shtatzanine.Po ju rendisim disa ushqime qe duhet ti konsumoni gjate 3 muajve te pare te shtatzanise.

 

Acidi Folik

Acidi folik eshte lloji i vitamines B i cili ndihmon per te parandaluar efektet e tubit nervor dhe eshte shume thelbesor.Duhet te hani ushqime qe permbajne acid folik sepse mungesa e keti acidi do te rrise rrezikun per nje lindje te dobet.Duhet te hani cereale,perime,fruta agrume,bizele te cilat permbajne acid folik.

 

Kalcium

Ju dhe foshnja juaj keni nevoje per kalcium per te patur kocka dhe dhembe te forte dhe kalciumi ndihmon sistemin nervor dhe te muskujve te funksionoje normalisht.Per me teper,nese foshnja juaj nuk merr mjaftueshem kalcium atehere ajo do ta perthith dhe marre nga trupi juaj e cila do te kete nje efekt te pafavorshem per organizmin tuaj.

 

Proteina

Proteina eshte lenda ushqyese me e rendesishme.Ajo perbehet nga aminoacide  te cilat ndihmojne ne formimin e fytyres se foshnjes dhe cdo qelize qe ka te beje me te.Foshnja juaj ka nevoje te larte per proteina gjate muajit te dyte dhe te trete te shtatzanise.Mesatarisht duhet te konsumoni 71 gram proteine ne dite.Shpend,veze,bizele,peshk dhe gjalp kikiriku duhet te konsumoni gjate shtatzanise.

 

Hekur

Trupi ka nevoje per hekur e cila eshte thelbersore per hemoglobinen e gjakut.Kur jeni shtatzane presioni i gjakut priret te rritet ne menyre qe te pershtatet per ndryshimet e trupit duke ndihmuar foshnjen me furnizimin me gjak.Hekuri gjithashtu ndihmon qe te shmangni rrezikun per nje lindje te dobet.

 

Lini nje koment