You are here: HomeShendetiShtatzaniaDobite e arres se kokosit gjate shtatzanise

Dobite e arres se kokosit gjate shtatzanise

Publikuar ne Shtatzania Tuesday, 16 July 2013 10:03

Doktoret sugjerojne qe te pakten nje gote me leng arre kokosi ne dite te ben mire per shendetin.Arra e kokosit eshte vecanerisht e mire per grate shtatzane per shkak te aftesise se saj per te ndihmuar per ruajtjen e shendetit te nenes dhe femijes.Disa nga dobite e arres se kokosit jane:

 

1.Lengu i arres se kokosit nuk permban yndyrne dhe ka zero kolesterol.Ai gjithashtu rrit nivelin e HDl pra te kolesterolit te mire ne trupin tone.Ndihmon qe gjate shtatzanise te ruaj kontrollin e kolesterolit ne gjak.

2.Gjate shtatzanise nje grua mund te perjetoje lodhje dhe dehidratim, dhe nepermjet lengut te arres se kokosit mund te hidratohet trupi dhe te largoje lodhjen.Dukuria e humbjes se kripes natyrore gjate shtatzanise gjithashtu mund te rregullohet nga lengu i arres se kokosit, i cili forcon sistemin imunitar.Duke pasur parasysh qe lengu i arres se kokosit eshte i pasur me perberes anti-baktere,anti-virale mund te ndihmoje ne parandalimin e HIV-it, te herpesit dhe te gripit gjate shtatezanise.

3.Lengu i arres se kokosit ndihmon ne parandalimin dhe trajtimin e urthit.Kjo gje ndihmon ne pastrimin e krimbave te zorres.Konsumimi i lengut te arres se kokosit i ndihmon grate shtatzane ne mbajtjen larg nga urthi dhe kapslleku.

4.Shume gra vuajne nga infeksioni i traktit urinar gjate shtatzanise, e cila mund te parandalohet nga lengu i arres se kokosit.Pirja e lengut te arres se kokosit mund te ndihmoje  te rrise frekuencen e fluksit te urines.

5.Lengu i arres se kokosit ndihmon per tretje, nuk permban kimikate dhe perfshin nje sasi te madhe elektrolitesh.

6.Lengu i arres se kokosit ndihmon ne uljen e peshes.Nje gote lenge arre kokosi permban vetem 46 kalori pasi 96% e saj eshte uje.

Lini nje koment