You are here: HomeShendetiKeshilla praktikeReceta popullore dhe praktike per semundjen e zemres

Receta popullore dhe praktike per semundjen e zemres

Publikuar ne Keshilla praktike Tuesday, 13 November 2012 09:50

1- Perziejme perberesit si: dy luge gjelle mustaqe mistri, gjethe meshtenke, qepe deti e thate e grimcuar dhe nje luge kafe gjethe te thara te luletogesit. Hidhen ne nje liter uje dhe zihen per 2-3 minuta, ena lihet e mbuluar 10-15 minuta pastaj kullohet dhe lengu embelsohet me sheqer, pihet nje filxhan dy here ne dite.
2- Lengu i tre kokrrave te limonit hidhet ne nje shishe dhe shtohet nje luge kafe kripe e shtypur imet. Tundet derisa te shkumezoje dhe pihet nje luge gjelle cdo nje ore.
3- Ne nje shishe 1L, hidhet gjethe e thare e grimcuar sefergjen deti sa te zere 1/3 e volumit te shishes dhe mbushet me vere te bardhe. Shishja e mbyllur lihet 24 ore ne nje vend te fresket. Pihet para buke nga nje filxhan 3 here ne dite.
4- Perziejme  2 luge gjelle bar blete, levrore te thara te grimcuara portokalli e koper, hidhen ne nje liter uje dhe lihen te zbuten per 8-12 ore pastaj zihen per 3-4 minuta. Ena lihet e mbuluar per 10-15 minuta pastaj kullohet. Pihet nje luge gjelle para gjumit. Gjate kesaj kure cdo mengjes dhe mbremje kembet e te semurit me zemre vihen ne fillim per 10-15 minuta ne uje te ngrohte, ku eshte ziejre hime gruri pastaj vihen per 2-5 minuta ne uje te ftohte.
5-  4 Luge gjelle sefergjen deti dhe bar blete, dhe 2 luge gjelle trendafili, mbulohen me nje liter uje te porsavaluar. Ena lihet e mbuluar 40-50 minuta pastaj kullohet. Pihet nje filxhan 3 here ne dite.
6- Ne rast ataku te forte pihet nje gote uje e sheqerosur e perziere me pak leng limoni nderkohe qe gjoksi laget me uje te ftohte.
7- Rreth 25 gram nenexhik, bar blete dhe nga 10 gram lule kamomili, koper, mijefletesh murriz dhe rrenje dardhe te pastruara, hidhen ne nje liter uje te nxehte dhe lihet mbyllur per gjate gjithe nates. Lengu i kulluar pihet gjate dites ne vend te ujit.
8- Merren 4-5 luge gjelle kulumbrije hidhen ne nje liter raki rrushi. Shishja e mbyllur lihet ne vend te ngrohte ne hije per 10 dite. Lengu i kulluar pihet nje filxhan 3-4 here ne dite.
9- Merren 3 luge gjelle me fruta te thata e te grimcuara te trendafilit te eger, hidhen ne nje liter uje te nxehte. Ena lihet e mbuluar 10-15 minuta pastaj kullohet. Lengut te perfituar i shtohet lengu i nje limoni dhe embelsohet me sheqer ose mjalte. Pihet nje filxhan 2-3 here ne dite.

Lini nje koment