You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteCaji i molles ka efekte pozitive ne shendetin tone

Caji i molles ka efekte pozitive ne shendetin tone

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Thursday, 04 April 2013 13:50

Fruti i mollës për shkak të elementeve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve. Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme, lehtëson etjen, forcon nervat, mushkëritë dhe zemrën. Ky Çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimin e tretjes.

 

Pirja e rregullt e lëngut të mollës nuk lejon formimin e gurëve në veshka dhe ndikon mirë te njerëzit, që kanë vuajtur nga verdhëza. Çaji i përfituar nga flegrat e thara të mollës përdoret për qetësimin psikik pas punëve të rënda, për ripërtëritjen e mëlçisë dhe pastrimit të veshkës.

Lini nje koment