You are here: HomeShendetiUshqimet, VetitePiramida e ushqimeve me kalorite e nevojshme

Piramida e ushqimeve me kalorite e nevojshme

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Thursday, 14 February 2013 14:02

Kalorite per 100 gr sipas kategorive :
1. Pijet :
Kafe pa sheqer 5 kalori.
Coca-Cola 39 kalori.
Limonate 46 kalori.
Raki 245-280 kalori.
Vere 60-120 kalori.
Uiski 245 kalori.

 

2. Yndyrat:
Vaj ulliri 883 kalori.
Margarine 696 kalori.
Majoneze 718 kalori.
Gjalpe  716 kalori.

 

3. Veza:
1 veze e pagatuar 162 kalori.
E verdhe veze 360 kalori.

 

4. Fruta:
Ullinj 116 kalori.
Portokall 49 kalori.
Molle 58 kalori.
Kumbulla 60 kalori.
Rrushi i fresket 67 kalori.

 

5. Perime:
Karota 40 kalori.
Patellxhane 25 kalori.
Laker 25 kalori.
Lulelaker 27 kalori.
Barbunja 123 kalori.
Fasule 338 kalori.
Qepe 38 kalori.
Patate 114 kalori.
Domate 40 kalori.

 

6. Bulmeti:
Djathe 378 kalori.
Qumesht lope 64 kalori.
Qumesht te kondensuar (pa sheqer) 138 kalori.
Kos 71 kalori.

 

7. Misherat:

Mishi (i pagatuar): Mish viçi 243 kalori, Romstek 303 kalori, Mish derri 341 kalori

 

8. Brumerat:
Biskota 389 kalori.
Buke 227 kalori.
Miell 331 kalori.
Miser 362 kalori.
Oriz 360 kalori.

Lini nje koment

  • irdi
    irdi
    Tuesday, 12 November 2013 10:08

    E sakte dhe ose po me sa sasi i japin aq kalori ,psh: ju keni thene buke 227 kalori po sa, nje fete ,nje e tere