You are here: HomeShendetiDieta, PeshaDieta me leng frutash dhe perimesh

Dieta me leng frutash dhe perimesh

Publikuar ne Dieta, Pesha Saturday, 24 August 2013 09:54

Dieta me leng frutash dhe perimesh ndihmon qe te ruhet ekuilibri midis te ushqyerit  shendetit dhe humbjes se peshes.Prisni frutat;shtoni leng domate ,leng karrote dhe nje filxhan leng spinaqi.Ju mund te shtoni mjalte thjeshte per ta embelsuar pak lengun e perftuar.Perzjejeni mire dhe pijeni kete lengegjate dites ne intevale te ndryshe.Duhet te shmangni sheqerin artificial sepse nuk do e ndihmoj trupin te shpetoje nga helmimet.

 

Dieta e meposhtme mund te jete e ngjashme me ate qe permendem me lart:

 

Mengjesi:Shtrydhni disa kokrra domate.Shtoni nje luge gjelle prevede te nxehte dhe pak bajame te grira.(bajamet i sigurojne trupit proteina dhe nje sasi te mjaftueshme antioksidantesh)

 

Dreka: Vendosni disa karrota ne nje shtrydhese ne menyre qe te perfitoni nje gote te plot me leng karrote.Pijeni lengun e karrotes se bashku me nje filxhan kafeje yoghurt.

 

Darka: Perzjejeni frutat me nivele aciditeti te ulet (mollet,bananet dhe karrotat) keshtu qe metabolizmi juaj qendron aktiv nderkohe qe jeni ne gjume.

 

Me kete diete mund te humbisni 2 deri ne 7 kg.Kjo diete me leng frutash dhe perimesh duhet te kryhet ne nje periudhe te shkurter kohore ,per 7 dite.

Lini nje koment