You are here: HomeShendetiDieta, PeshaTerapia e ujit per te humbur peshe

Terapia e ujit per te humbur peshe

Publikuar ne Dieta, Pesha Wednesday, 21 August 2013 14:33

Terapia e ujit eshte konsideruar terapia me natyrale dhe pa shpenzime.Te humbasesh peshe nepermjet nje metode hidratuese dhe kryerja e ushtrimeve rregullisht gjithashtu do te ndaloje rrudhosjen dhe plakjen e parakoheshme. Ne procesin e dehidratimin nje pjese e dhjamit te akumuluar ne trup shkrin dhe hiqet gradualisht nga trupi.Mirepo ndodh qe ndjesia e etjes ngaterrohet me ate te urise dhe njerezit ne vend qe te pijne uje,ushqehen.E mira e ujti eshte se ai kthehet ne urine dhe sherben si pastrues.Dhjami qe depozitohet ne trup per shkak te ushqimit te marre,nga ana tjeter duhet te digjet permes disa hapave derisa te kthehet ne dioksid karboni dhe te kaloje jashte permes mushkerive.

 

Menyra  si duhet pire uji qe te humbni peshe:

-Pijeni ujin ngadale,pasi menyra e shpejte e pirjes se tij mund te trondise organizmin tuaj

-Duhet te pini mesatarisht 7 deri ne 8 gota me uje ne dite

-Eshte me mire qe te pini uje ne temperaturen e dhomes ne vend te ujit te ftohte

-Ujin pijeni para cdo vakti-mesatarisht 1 ore para se te hani –se ne kete menyre ndihmon tretjen e ushqimit

-Pijeni ujin 2 ore pasi te keni ngrene vaktin-per te kompletuar procesin e tretjes.

-Sa te zgjoheni ne mengjes pini nje gote uje pasi kjo ndihmon ne largimin e helmimeve te akumuluara ne trup gjate nates.

Lini nje koment