You are here: HomeShendetiDieta, PeshaMenyra me e mire per te humbur peshe

Menyra me e mire per te humbur peshe

Publikuar ne Dieta, Pesha Friday, 16 August 2013 15:51

Kur njerezit jane te uritur  mendojne direkt per ushqimet e tyre te parapelqyera.Ne pelqejme ushqimet qe jane ne kutjesen tone emocionale-vaktet e ndara me miqte dhe njerezit e dashur.Nje sere ushqimesh perfshijne kimikate si p.sh sheqeri permban serotonin dhe kripa oksitocin.Humbja e peshes eshte e veshtire-shume me veshtire sesa njerezit mund te realizojne ate.Qe te humbni peshe duhet te "tradhetoni" ushqimin tuaj dhe te nisni nje lidhje te re me te.

 

Dhe menyra me e shpejte per te humbur peshe nuk eshte menyra me e mire.Ju mund te mos hani asgje,te pini tableta per dobesim dhe perfundimisht do te shihni patjeter nje numer me te vogel shkalle.Por njerezit nuk mund te jetojne ne nje menyre te tille per nje kohe te gjate.Kur nuk e ushqeni trupin tuaj,jo vetem humbni peshe por dhe dobesoni muskujt.Shume tableta per dobesim jane shume te rrezikshme sepse demtojne valvulat e zemres.

 

Menyra me popullore per te humbur peshe eshte nje diete e ekulibruar.Pra,do te dobesoheni nese hani vetem supera me laker dhe perime.Keto metoda me afat te shkurter do te deshtojne.Menyra me e mire per te humbur peshe eshte qe te levizni shume dhe te hani me pak.Por gjithashtu eshte e vertete qe ta beni kete duhet te ndryshoni menyren sesi mendoni.

 

Hapi i pare eshte te ndryshoni menyren sesi mendoni ne lidhje me ushqimin."Ju hani per te jetuar, dhe nuk jetoni per te ngrene."Trajtoheni trupin  tuaj sic ka nevoje makina per gas dhe perkujdesje.Trupi yne punon me mire nese hani vaktet nga pak.Mos u ngrini nga tavolina derisa te ndiheni te tejngopur.Konsumoni ushqime qe permbajne proteina,vitamina,dhe sa me shume perime dhe fruta.

Lini nje koment