You are here: HomeShendetiDieta, PeshaVaj i ullirit ju ndihmon te humbisni peshe

Vaj i ullirit ju ndihmon te humbisni peshe

Publikuar ne Dieta, Pesha Friday, 12 July 2013 11:11

Sipas një studimi të ri të bërë nga studiuesit europiane, vaji ulliri ka veti të mira për dobësim. Ai në fakt ndihmon për të krijuar një ndjenjë ngopje dhe për pasojë të humbisni peshë. Sipas studiuesve nga universitetet e Mynihut dhe Vjenës, vaj ulliri është një partner i vërtetë dobësimi. Vetëm era e tij ju bën të ndiheni të ngopur. Studiuesit realizuan eksperimentin e mëposhtëm për tre muaj: ata i dhanë vullnetarëve kos të pasuruar me yndyrë: vaj ulliri ose gjalpë. Ata pastaj zbuluan se kos me vaj ulliri shkakton një ndjenjë më të madhe të ngopjes. Vullnetarët për pasojë konsuamuan më pak: rreth 200 kalori më pak në ditë.
Shpjegimi: Konsumi i vajit të ullirit shkakton sekretimin e hormonit serotonin, i cila nga ana e tij ndikon në shfaqjes së ndjenjës së ngopjes.

 

Lini nje koment