You are here: HomeShendetiBukuria, EstetikaKurat shtepiake per aknet

Kurat shtepiake per aknet

Publikuar ne Bukuria, Estetika Saturday, 14 September 2013 17:42

1.Kura me akull

Nje nder trajtimet me efikase per te kuruar aknet mund te vije direkt nga frigoriferi juaj.Ne kete menyre merrni akujt kubike nga ngriresi i frigoriferit dhe mbajeni per 10 minuta ne fytyre.

-merrni 3 a 4 akuj kubike dhe vendosini ne nje qese plastike 

-mbajeni qesen me akuj ne zonat e fytyres te cilat mund te jene te acaruara nga aknet per 10 minuta

-perseriteni cdo dite

 

2.Kura me vaj arre kokosi,zhape portokalli

-lajeni fytyren me uje te vaket,dhe me butesi fshini zonat me akne

-nese keni nje lekure te yndryshme,perdorni nje lares perkates

-pergatisni nje perzjerje me zhape portokalli 

-menjehere vendosni vaj arre kokosi ne perzjerjen

-perhapeni me pas ne fytyre duke perdorur mollezat e gishtave

-shpelajeni fytyren me uje te ngrohte

 

3.Maske fytyre me mjalte,kos,limon dhe te bardhen e vezes

-perzjeni 3 luge gjelle mjalte me 2 luge gjelle leng limoni

-shtoni 2 luge kos

-merrni te bardhen e vezes dhe rraheni mire duke hedhur perzjerjen me mjalt,kos,limon

-kremin e perftuar e vendosim ne nje ene te paster

-kremin e pergatitur e vendosim ne fytyre pasi ta kemi lare ate

-e leme kremin per 15 minuta sa te thahet ne fytyre

-kete maske mund ta perdorim per nje jave 

 

 

 

Lini nje koment