You are here: HomeShendetiBukuria, Estetika5 Keshilla si te te rritet floku me shpejt

5 Keshilla si te te rritet floku me shpejt

Publikuar ne Bukuria, Estetika Friday, 09 August 2013 10:51

1.Lajeni flokun

Larja e flokut eshte nje nga gjerat me te rendesishme per ta patur ate gjithmone te paster dhe te shendetshem.Mirepo kjo varet nga lloji i shampos apo sapunit per floke qe ju perdorni.Zgjidhni ne farmaci shampon per llojin e flokut tuaj.Mos harroni qe shampon ta nderroni te pakten 1 here ne 2 muaj.

 

2.Hani shendetshem

Meqenese floku perfshin proteine, sigurohuni te mbani nje diete te ekuilibruar te pasur me proteina.Hekuri dhe zinku gjithashtu me vitaminat e tjera jane thelbesore per rritjen e flokut tuaj.Yndyrnat si omega3 ushqen flokun dhe lekuren tuaj.Shmang yndrynat e ngopura.

 

3.Me pak modele, me pak demtime

Kur thani floket apo i beni me piaster ju i demtoni ato.Nxehtesia e tepruar e ndan fijen e flokut medysh duke e djegur ate.Eshte e keshillueshme vetem ta thani pak flokun kur eshte e nevojshme.Evitoni modelet e ndryshme te flokut qe perfshijne karficat,gjilperat,kapeset.

 

4.Shmang stresin

Stresi dhe luhatjet e humorit mund te shkaktoje qe trupi dhe floket te mos ndihen si me pare.Ne keto raste prodhimi i flokut mund te ndaloj si dhe trupi te prodhoje vetem gjera jetesore per te mbijetuar.Mbani nje diete dhe stil jetese te shendetshem ne menyre qe edhe floket tuaj te rriten normalisht.

 

5.Keshillohuni me mjekun

Infeksionet e lekures se kokes ndalojne rritjen e shendetshme te flokut.Ne menyre te ngjashme,mosbalancimi hormonal mund te ndikoje ne rritjen e flokut.Nese ndiheni jo mire me flokun tuaj atehere keshillohuni me doktorin tuaj.

Lini nje koment