You are here: HomeShendetiBukuria, EstetikaSi te kemi nje lekure te shendetshme ne cdo moshe?

Si te kemi nje lekure te shendetshme ne cdo moshe?

Publikuar ne Bukuria, Estetika Monday, 05 August 2013 14:53

Kujdesi per lekuren eshte nje pjese e rendesishme e bukurise.Pa marre parasysh ndikimin qe mund te kene ana gjenetike dhe procesi i moshes ne lekuren tuaj,mund te perdorni disa gjera te tjera qe mund te ulin dhe reduktojne procesin e plakjes.Ja disa prej tyre:

 

1.Mbrojta e lekures 24 ore

Gjeja me e rendesishme eshte mbrotja ndaj diellit,keshtu qe duhet te vendosni nje krem SPF per te mbrojtur lekuren ndaj cdo demtimi ndaj diellit.Pervec venies se kremit kunder diellit gjate dites,duhet ta lyeni fytyren dhe me nje krem nate i cili e mban te  bute dhe te shendetshme lekuren.Duhet te perdorni vecanerisht krem nate qe permban vitamine C dhe D.

 

2.Mos pini duhan

Pirja e duhanit mund te kete shume efekte negative per trupin dhe lekuren tuaj.Ajo qe njerezit dine me shume eshte fakti qe cigarja shkakton tumor dhe semundje te zemres,por shumica nuk dine se nikotina qe ndodhet tek duhani shkakton njolla ne lekure ose ndryshim te ngjyres se saj.Nese lini cigaren jo vetem permiresoni shendetin por do te keni dhe nje lekure me te re.

 

3.Beni pushim

Nje fytyre e pushuar eshte nje fytyre e bukur.Pushoni mjaftueshem gjate darkes nese nuk deshironi te zgjoheni me hije apo rrathe poshte syve.Sipas Fondacionit Kombetar te Gjumit adultet e shendetshem flene mesatarisht 7 deri ne 8 ore gjate nates.

 

4.Aktivitet fizik

Ushtrimet jo vetem mbajne trupin tuaj ne forem,por dhe bejne te mundur qe te keni nje lekure me te shendetshme dhe  me te re.Aktiviteti fizik eshte i rendesishem sepse nepermjet tij qarkullon gjaku ne te gjitha pjeset e trupit si dhe eleminon toksinen nepermjet djerses.Ushtrimet fizike te perditshme e mbajn lekuren tuaj te fresket.

 

5.Diete dhe sumplemente

Me kalimin e viteve lekura e humb freksine dhe qendrueshmerine e saj sepse qelizat e lekures,kolagjeni dhe elastina fillojne te dobesohen dhe ne kete menyre shkaktohen rrudhat.Dieta mund te jete shpetimtari juaj,duke ndihmuar lekuren te qendroje e gjalle.Duke mbajtur nje diete te balancuar do te arrini te keni nje lekure te shendetshme.Ushqimet per lekure te shendetshme perfshijne produkte me yndyrne te ulet,luleshtrydhet,qershite,boronicat,drithera,peshk,cereale.

 

6.Marrja e ujit

Uji hidraton lekuren dhe trupin duke e mbajtur elastike dhe te perkulshme lekuren tuaj.Prandaj eshte e keshillueshme te pini cdo dite 5-8 gota me uje.

 

7.Shmangni produktet me baze vaji

Edhe pse mund te keni lekure te thate nuk duhet te perdorni produkte me baze vaji,pasi bllokon poret dhe shkakton akne.Nese keni probleme me llojin e lekures tuaj dhe doni te dini cilat produkte jane me te pershtatshme atehere konsultohuni me nje dermatolog.

Lini nje koment