You are here: HomeKuzhineTe vecantaQiqra me mish

Qiqra me mish

Publikuar ne Te vecanta Thursday, 05 December 2013 12:01

Perberesit:
400gr mish,
2 qepe,
1-filxhan salce,
250gr qiqra,
1-spec te kuq,
2 hudhra,
1-filxh kafe vaj,
piper,rigon
lekuren e nje limoni.

Marim mishin e presim me copa dhe e veme ne nje tas,hedhim te gjith perberesit e tjere pervec qiqrave dhe i perziejme.I mbulojme dhe i leme gjithe naten ne figorifer.Te njejten gje bejme dhe me qiqrat i mbushim me uje dhe i leme gjithe naten ne uje.Te nesermen veme qiqrat te ziejne per 30 min, me pas i heqim .Ne nje ene tjeter hedhim pak vaj dhe skuqim mire ishin sic eshte,shtojme qiqrat salcen dhe i leme per pak min,me pas i hedhim ujin qe kemi zier qiqrat derisa te mbulohen. I leme te ziejne per 30 min akoma.

Lini nje koment