You are here: HomeKuzhineSupaSupe me laker te fresket

Supe me laker te fresket

Publikuar ne Supa Thursday, 18 April 2013 14:14

Perberesit: 1.5 litra mish leng, 500 g laker e fresket, yndyre 1 filxhan kafeje, patate 2-3 kokrra, karrota 2 cope, qepe 1 kokerr, selino 1, domate 2-3 kokrra, 1 luge kafeje miell, kripe, piper, majdanoz, flete dafine.

 

Lakra e bardhe pritet ne fije te holla ose ne copa katrore. Zarzavatet e tjera priten ne fije ose rripa, ndersa patatet ne kubike mesatare.  Ne lengun e e mishit ose ne uje te valuar hidhet lakra e prere dhe pas 5 minutash valimi shtohen patatet. Ne tigan me yndyre kaurdisen qepet, karrotat, selinoja e grire holle dhe pak miell. Pas kaurdisjes shtohen domatet ose salca dhe sebashku hidhen ne supe. Zarzavatet e kaurdisura hidhen 10 min, para perfundimit te sierjes se supes. Ne fund shtohet kripe, piper i zi, dafine dhe majdanzo i grire holle. Kjo lloj supe eshte shume e shijshme kur konsumohet aferisht pas 4-5 oreve.

Lini nje koment