You are here: HomeKuzhineSupaSupe me perime

Supe me perime

Publikuar ne Supa Thursday, 28 March 2013 14:12

Perberesit: leng mishi ose uje 1.5 litra, patate 2 kokrra mesatare, 3 karrota mesatare, 1 kungulleshke, bizele kokerr 1/2 gote, mashurka 8 cope, selino, yndyre 1 filxhan kafe, 1 kokerr qepe, domate 2 kokrra, kripe, piper, majdanoze.

 

 

Patatet, karrotat, kungulleshkat, selinon dhe mashurkat e njoma pastrohen dhe priten ne copa kubike mesatare; vecmas pastrohen bizelet e njoma koker. Ne tenxhere me yndyre kaurdiset qepa, shtohen karrotat, kungulleshkat, selinoja. Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira holle ose pak salce. Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar dhe sa te marrin valen, shtohen zarzavatete e tjera sipas kohes se zierjes, ne fillim marshurkat e bizelet pastaj patatet. Supa lihet te zieje 15-20 min dhe rregullohet me kripe, piper, majdanoz te grire holle.

Artikuj te ngjashem

Lini nje koment