You are here: HomeKuzhineSupaSupe krem me finok

Supe krem me finok

Publikuar ne Supa Saturday, 02 March 2013 15:37

Perberesit: 2-3 finok, 1 patate, 1 qepe, 200-250 gr lulelaker te bardhe, kripe, piper, 2 gota uje.

 

Pasi i kemi lare mire finoket i presim ne copa dhe i veme ne nje tenxhere ne te cilen hedhim dhe pataten e qeruar, copat e lulelakres, qepen e prere ne copa te vogla. Shtojme ujin, hedhim pak kripe dhe i veme per te zier. I ziejme perreth 20-25 minuta. Me pas me ndihmen e nje frulatori me zhytje, grijme te gjithe masen e pergatitur derisa te arrijme qe e gjithe masa te behet nje krem i vertete. Mund ta servirim supen e pergatitur te ngrohte, e hedhim ne tasa te vegjel, siper i hedhim vaj ulliri dhe e zbukurojme me degeza finoku te fresket.

Artikuj te ngjashem

Lini nje koment