You are here: HomeKuzhinePijeLimonate e fresket

Limonate e fresket

Publikuar ne Pije Thursday, 29 August 2013 09:24

Përbërësit:

1 3/4 gota sheqer i bardhë
8 gota ujë
1 1/2 gota lëng limoni

 

1. Në një tenxhere të vogël përzieni sheqerin dhe 1 gotë me ujë. Vendosni të ziejnë dhe përzieni që të tretet sheqeri. Lëreni të ftohet në temperaturë dhome, pastaj mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer deri sa të ftohët mirë. Lëreni per 4 ore e 35 minuta.
2.Nxirrni farat nga lëngu i limonit. Në një kabash zbrazni shurupin e ftohur, lëngun e limonit dhe 7 gotat e mbetura të ujit. Përzieni. 

Lini nje koment