You are here: HomeKuzhineEmbelsiraCheesecake Chantal

Cheesecake Chantal

Publikuar ne Embelsira Sunday, 07 July 2013 12:58

Perberesit:

15 gram biskota te kripura

2 luge gjalpi te shkrire

4 pako krem djathi

1 1/2 filxhan sheqeri

 3/4 filxhan qumesht
 4 kokrra veze 
 1 filxhan krem kosi
 1 luge gjelle ekstrakt vanilia
 1/4 filxhan miell
 
Per kete cheesecake duhet nje tave e rrumbullaket enkas per kete lloj embelsire.Fillimisht ngroheni furren ne 175 grade.Ne nje tas te mesem therrmojme biskotat e kripura dhe i perzjejme me gjalpin e shkrire.Dhe i hedhim tek tava e rrumbullaket per embelsiren duke formuar shtresen e pare.Me pas marrim nje tas te madh dhe perzjejme kremin e djathit me sheqer.I trazojme derisa te shkrihet sheqeri.Me pas tek kjo perzjerje hedhim qumeshtin i trazojme dhe hedhim kokrrat e vezes nje nga nje.Pasi i kemi perzjere mire e mire hedhim ekstraktin e vanilias, krem kosi dhe ne fund miell.Perzjerjen e hedhim tek tava siper shtreses qe kemi hedhur biskotat e therrmuara me gjalp.E fusim ne furre dhe e leme per pjekje deri ne 1 ore.Pasi e kemi nxjerr nga furri i grijme siper zhape portokalli dhe cheesecake eshte gati per tu servirur.

Lini nje koment