You are here: HomeKuzhineBrumeraPanine si dredha

Panine si dredha Zgjedhur

Publikuar ne Brumera Thursday, 14 August 2014 10:09

Perberesit per brumin:
3 gota uji me miell
1 filxhan kafe me miell misri
1 filxhan caji me qumesht
1 luge embelsire me maja
1 luge embelsire me sheqer
1 luge kafe me krip
2 kokrra veze (e verdha per lyerje)
1 filxhan kafe me vaj ulliri,pak susam
(Ne qoftese do pak miell ju mund edhe t'ja hidhni, por brumi duhet te dali i bute)

 

Pergatitja e brumit
Hidhni majane, sheqerin dhe ujin e vaket ne nje kupe te thelle dhe e lini per 15 minuta. Pastaj do ti hidhni te gjithe perberesit ne nje tase te madhe dhe te thelle dhe do ti perzieni sa te behet nje mase brumi i bute. Ne qoftese do t'ju ngjitet brumi neper duar, atehere i hidhni miell dhe e punoni pak. Me pas do te ndani brumin ne pjese te vogla dhe do ti pergatisni si ne foto ose i jepni formen qe ju deshironi. I lyeni me te verdhen e vezes dhe me susam.
I lini te vine per 30 minute ne furren e sobes po pa e hapur.  Mbas 30 minutave e vini temperaturen ne 180 grade i lini te piqen per 25 minuta.

Lini nje koment