You are here: HomeKuzhineBrumeraPetulla

Petulla Zgjedhur

Publikuar ne Brumera Wednesday, 30 April 2014 11:01

Perberesit per 4-6 persona:
Miell 1 ½ goda uji me miell
Uje 1 ½ gode uji(me pak) te vaket
Pak krip
Maja birre 1 luge embelsire
Vaj per skuqje
Per ti shoqeruar sipas deshires
Mjalte
Djath
Sheqer

Hedhim ne nje gote ujin e vaket dhe majane duke I trazuar deri sa te tretet e gjithe. Ne nje tase te thelle hedhim miellin kripen dhe majane e tretur. I perziejme mire deri sa te perfitojme nje mase brumi te qullet.  E lini ne qetesi per 2 ore ose mund ta pergatisni ne darke duke e lene ne qetesi deri ne mengjes se vjen me mire. Brumi duhet te behet elastik kur e merrni me luge per ti skuqur. Kur ti skuqim duhet te marrim nje gote me uje dhe lugen para se te marrim brumin do ta fusim ne goten me uje. Mbasi jane skuqur i servirim dhe i shoqerojni me cfare te deshironi.

Lini nje koment