You are here: HomeKurioziteteTop ListaTop 10: Macet me te bukura

Top 10: Macet me te bukura

Publikuar ne Top Lista Monday, 17 September 2012 00:00

Macet e bukura jene misherimi i delikateses, ato arrijne te te fitojne zemren menjehere vetem me nje mjaullime. Macet jane kafshet shtepike me te preferuara krahasuar me kafshe te tjera shtepiake.  Sipas nje studimi, ne te gjithe boten mbahen ne shtepi afersisht rreth 350 milion mace te bukura nga raca te ndryshme, shifer e cila eshte ne rritje cdo dite e me shume. Por kush jane ato me te bukurat, me te preferuarat? Ne do ti tregojme tani me poshte:

 

 

Siamese-Cats-300x199

 

10. Macet Siameze.

Nje nga macet me te vjetra dhe te bukura te dokumentuara ne histori. Macet siameze jane ne fakt nje race shume e vecante dhe mjaft te parapelqyera ne Angli, si dhe ne Europe. Ato jane ne me shume se dhjete variante te ndryshme, duke filluar nga forma e fytyres, putrat apo veshet. Megjithate ato karakterizohen nga syte me ngjyre blu. Ne Himalaje eshte bere nje shartim midis maceve siameze dhe atyre persiane nga ku kane dal mace shume te bukura me tipare te perziera nga te dy “prinderit”.

 

 

 

 

 

 

Russian-Blue-Cats

9. Macet Ruse.

Macet ruse me sy jeshil shpeshhere shkaktojne konfuzion tek personat qe duan ti blejne ato, nese jane vertete te races origjinale apo jo. Keto mace kane qime gri, sy te qelqte ne ngjyre jeshile dhe hije te erreta ne putrata e tyre. Ato jane shume te bukura, te urta si mace dhe shume te mira me femijet.

 

 

 

 

 

 

Persian-Cats-300x226

 

8. Macet persiane.

Per macet persiane thuhet se origjinen e tyre e kane nga Irani. Ato kane nje fytyre te rrumbullaket, dhe hunde te vogel. Keto mace u sollen fillimisht ne Eurpoe e me pas ne SHBA duke u shnderruar ne macet me te dashura per njerezit. Ato jane me ngjyra te ndryshme duke filluar nga e bardha, e zeza, dhe ngjyre argjend. Karakterizohen nga nje natyre e qete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turkish-Angora-Cats

 

7. Macet turke Angora.

Macet turke Angora jane unike. Kjo sepse tiparet e tyre ngjasojne me shume me tiparet e qenve sesa me te maceve. Ato kane nje inteligjence te larte, ju pelqen te kalojne kohe te gjate ne uje, gje e cila perben surprize per nje mace. Ashtu si qente, Angora turke merr persiper te kryej cdo “detyre” qe i jepet, duke e kryer me nje shpejtesi dhe saktesi te shkelqyer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norwegian-Forest-Cats-300x294

 

6. Macet Norvegjeze.

Macet norvegjeze jane te pershtatshme per vende te ftohta. Ato kane nje shtrese te trashe dhe te rende me qime qe i ndihmon ato nga i ftohti. Keto mace karakterizohen nga nje natyre “aventureske”, kerkojne te dalin nga shtepia per te eksploruar me tej jashte mureve te shtepise ku rriten. Jane shume energjike dhe aktive.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pixie bob

 

5. Macet Pixie – Bob.

Keto lloj macesh jane shume te dashura, aktive dhe pelqejne te luajne me lodra njesoj si njerezit. Ato kane putra dhe buze te zeza, keto jane tipare dalluese per rracen e tyre. Jane mace mjaft te shoqerueshme dhe te buta, sepse shpesh here i ngaterrojne ato me macet e egra te Savannah-s. Ato jane te famshme per bishtin e tyre te shkurter si dhe kane me shume gishta ne putrat e tyre te para. Sikurse macet turke Angora ato e duan shume ujin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The-Birman-Cats

 

4.  Macet Birman.

Macet Birman jane shume te preferuara nga njerezit. Ato jane shume te bukura dhe te afta ti bejne pervete njerezit me veprimet dhe bukurine e tyre. Ato kane sy blu dhe putra te bardha, me ngjyre te erret e cila theksohet me shume ne fytyren e tyre. Keto mace qendroje shume vone ne darke duke u argetuar me pronaret e tyre dhe duke ju falur atyre relaks dhe argetim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ragdoll-Cats-300x200

 

3 Macet Ragdoll

Macet Ragdoll jane nje nga macet me te bukura per shkak te qimeve te tyre te trasha dhe te dendura. Ragdoll jane te edukuara, ato u rriten fillimisht ne SHBA dhe me pas u perhapen ne te gjithe boten. Keto mace kane sy blu, dhe jane shume miqesore.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maine-Coon-Cats-300x226

2.  Macet Maine Coon.

Pavaresisht madhesise se tyre, keto mace jane shume te sjellshme dhe me nje natyre te bute. Karakterizohen me bisht te gjate e te trashe dhe jane trup medha. Kjo mace eshte e perhapur shume ne SHBA si dhe ne Angli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scottish-Fold

 

1.  Macet Scottish

Macet Scotish jane nje nder macet me te bukura dhe me te lezetshme qe ju mund te keni takuar ne jeten tuaj. Macet jane shume inteligjente, dhe do ju bejne pervete sapo te shikoni nje te tille. Keto mace te bukura quhen keshtu sepse veshet e tyre varen perpara. Fytyra e rrumbullaket, syte e kombinuara me veshet e gjera i japin atyre nje pamje unike. Ato kane nje karakteristike te vecante, qendrojne ne kembe drejt duke mbajtur dy putrat perpara. Keto mace e kane origjinen nga Europa.

Lini nje koment

 • Ola sweety
  Ola sweety
  Monday, 01 October 2012 15:27

  PER MENDIMIN TIM MACET bIRMAN DUHET TE ISHIN NE VEND TE PARE. JANE SHUME TE BUKURA.

 • Arber Kaushi
  Arber Kaushi
  Thursday, 20 September 2012 14:24

  Na beni kalsifikim per llojet e qenve.

 • Franka
  Franka
  Wednesday, 19 September 2012 22:56

  O zot sa te mira. Mua me pelqejne macet Ruse