You are here: HomeKurioziteteTop Lista8 Frutet qe ndoshta akoma nuk i keni provuar

8 Frutet qe ndoshta akoma nuk i keni provuar

Publikuar ne Top Lista Monday, 14 October 2013 10:59

1.Safou

Nje peme me gjelberim te perjetshem e gjendur ne pyjet tropikale te Afrikes dhe Nigerise.Keto frute jane te njohur dhe si dardhat e Afrikes dhe jane ne forme te zgjatur deri ne 14 cm gjatesi.Keto frute yndyrore thuhet se kane aftesine per ti dhene fund urise ne Afrike.

 

296940 247473431969192 1287260531 n

 

2.Rambutan

Eshte nje peme e cuditshme qe duket si nje luleshtrydhe mbuluar me qime nga jashte dhe shume e bute ne brendesi.Ajo gjendet ne Azine Jug-Lindore.Fruti eshte ne forem ovale rreth 3-6 cm ne diameter.Lekura i hiqet kollaj dhe fruti eshte ne shije te embel dhe pak te thate.

296940 247473438635858 854813145 n

 

3.Lycche

Origjinen e ka nga Kina Jugore e gjendet ne Indi dhe Tajvan.Jane frute te vogla te mbuluara me nje lekure te kuqe qe ngjajne qe ngjajne nga jashte me luleshtrydhenpor nga brenda kane nje tul te bardhe ne forem veze te pasura me vitamine C dhe me vlera si e rrushit.

306457 247477425302126 48625208 n

 

4.Synsepalum dylficum

Jane fruta shume te cuditshme me prejardhje nga Afrika Perendimore.Fruti ne vetvete nuk permban shume sheqer por ka nje shije te embel sepse kur hahet glikoproteina lidhet me gjendrat e gjuhes e cila per rreth nje ore pasi te hahet fruti transformon cdo lloj shijesh ne shije te embel.

306457 247477441968791 1886270200 n

 

5.Pitaya

Eshte nje frut kaktus qe mund te gjendet ne te gjithe Azine,Amerine e Jugut dhe Ameriken e Veriut.Ato kane arome shume te embel dhe shumica ngjasojne me nje frut kivi.

309756 247473921969143 288587393 n

 

6.Coconas

Eshte nje tjeter frut tropikal i gjetur ne rajonet malore te Amerikes se Jugut.Ka nje pamje te ngjashme me domaten dhe eshte thene per te qe e ka shijen si nje perzjerje mes domates dhe limonit.

316317 247473275302541 345170012 n

 

7.Rrollinia anona

Eshte nje frut i madh dhe i verdhe me nje siperfaqe te bute me gunga dhe spina.Eshte shume i shijshem dhe e pershkruajne ne shije si sherbet limoni ose si limon i rrahur me veze.

320126 247473668635835 303474186 n

 

8.Salak

Eshte i njohur gjithashtu si fruti gjarper,vjen nga nje lloj palme e lindjes ne Indonezi.Kane marre emrin fryti gjarper per shkak te ngjyres se kuqerremte dhe lekures se gjarprit.

338942 247477431968792 697795823 o

 

Lini nje koment