You are here: HomeKurioziteteTop Lista10 Gjera qe nuk i dinit rreth gjoksit

10 Gjera qe nuk i dinit rreth gjoksit

Publikuar ne Top Lista Friday, 16 August 2013 10:19

1.Gjoksi me i madh ne bote ne masen 38kkk

Ne vitin 2009 sipas rekordit boteror guiness Sheyla Hershey nga Brazili u shpall gjoksin me te madh ne bote.Pas 9 operacioneve kirurgjikale gjoksi i saj permban masen 38kkk

 

2.Ekziston nje shoqate qe lufton per te drejtat e gruas per topless

gotopless,org eshte nje organizate amerikane e cila pretendon se kane te drejten kushtetuese te zhvishen lakuriq sic e kane te drejten meshkujt.Ato shpesh promovojne topless duke kerkuar te drejtat e tyre.

 

3.Gjoksi i majte eshte me i madh

Jo te dyja gjokset kane te njejten permase dhe zakonisht gjoksi i majte eshte me i madh se ana e djathte.Diferenca eshte kaq e vogel sa ju nuk mund ta dalloni direkt.

 

4.Gjoksi eshte gjeja e pare qe nje mashkull ve re tek nje femer

Studjuesit ne Universitetin Victoria realizuan nje studim sipas te cilet arriten ne perfundimin se meshkujt per nje kohe te gjate vrojtojne gjoksin e femres per here te pare ne krahasim me pjeset e tjera te trupit.Nje studim tjeter tregoi se te ndizesh per disa minuta ne dite nga gjoksi i femres mund te permiresoje shendetin e meshkujve duke i shtuar 4 vjet jete.

 

5.Meshkujt mund te japin gji 

Ne menyre te vecante dhe shume rralle ,qe kur u zbulua se meshkujt permbajne gjendra qumeshti sic kane femrat,ata kane aftesine per te prodhuar qumesht.Kur te dhenit gji tek mashkulli ndodh,zakonisht ndodh per shkak te trajtimeve hormonale per semundje te tilla si kanceri.

 

6.Anglia eshte shteti me femrat qe kane gjoksin me te madh ne Europe

Nje studim tregoi se grate britanike kane gjoksin me te madh ne Europe.Danimarka doli ne vend te dyte ndersa Hollanda ne vendin e trete.Nga ana tjeter italianet dolen me gjoksin me te vogel.

 

7.Pesha mesatare e gjoksit eshte 0,5 kg

Gjoksi mesatarisht peshon 0,5 kg.Secili gjoks ndikon rreth 4-5 % ne shendoshjen e gruas dhe rreth 1% ne peshen e saj te trupit.

 

8.Gjoksi te shendosh

Gjoksi perbehet nga gjendra qumeshti,kolagjen dhe dhjam.Por sipas moshes gjendrat e qumeshtit dhe kolagjeni tkurren dhe zevendesohen nga dhjami.

 

9.Argumentimi i gjoksit mund te coje ne vetevrasje

Grate te cilat marrin implantet e gjoksit jane 3 here me shume te rrezikuara per te bere vetvrasje,rrezik qe rritet me kalimin e kohes.Ne gusht te vitit 2007,analistet e Kirurgjise Plastike raportuan se toksiciteti i silikonit shkakton korrelacion.Ka shume te ngjare se grate qe i nenshtrohen shtimit te gjirit te kene nje problem psikiatrik qe predispozon per vetevrasje.

 

10.Transplanti i gjoksit mund te shpetoje nga vdekja

Gjoksi i madh shpetoi nje grua izraelite nga vdekja ne duart e nje organizate paraushtarake libaneze.Incidenti ndodhi gjate nje sulmi me raketa.Para dy vjeteve viktima kishte bere transplant gjoksi.Gjate luftes u plagos nga predhat dhe shpetoi nga transplantet e gjoksit.

 

 

 

 

Lini nje koment