You are here: HomeKurioziteteTop Lista10 Fakte qesharake rreth dollarit

10 Fakte qesharake rreth dollarit

Publikuar ne Top Lista Sunday, 28 July 2013 11:02

1.90% e dollarit amerikan permban gjurme te kokaines

2.Karta e pare e kreditit eshte krijuar per shkak te sikletit te nje burri i cili kishte per te paguar darken e tij por kishte harruar portofolin.

3.Borxhi i USA eshte 10 here me i madh se te gjithe $ amerikane

4.Te gjitha monedhat dhe parate amerikane ne qarkullim jane me vlere ne total prej 1.2 trilion

5.60% e dollarit amerikan cash merret qe nga jashte

6.Paraja e pare leter eshte krijuar per here te pare ne Kine rreth 1400 vjet me pare

7.Po te thyhesh 1 dollar amerikan me 1 monedhe dollari atehere do te ishin kursyer 4.4 bilion dollare ne 30 vjet

8.Me shume para monopoli stampohet cdo vit ne krahasim me parane reale

9.Nese ne portofolin tend ke 10 dollare dhe nuk ke asnje borxh atehere je me i pasur se 25 % e amerikaneve

10.1 Qindarke kushton 2.4 cent per tu prodhuar

Lini nje koment