You are here: HomeKurioziteteTe tjeraZeri i femrave lodh trurin e mashkullit

Zeri i femrave lodh trurin e mashkullit Zgjedhur

Publikuar ne Te tjera Friday, 21 March 2014 10:04

Profesori Michael Hunter i Universitetit Sheffield në Britani, zbuloi se zëri i femrës ka tone më komplekse se ai i mashkullit dhe bllokon të gjithë shqisën e dëgjimit të tij, tek te tjeret. Studimi tregon se femrat kanë zë me gamë frekuence më komplekse se meshkujt, për shkak të dimensioneve të ndryshme të akordeve zanore dhe të laringitit. Një këshillë për femrat: flisni qetë dhe me pushime të vogla nëse doni të keni dialog me partnerin!

Lini nje koment