You are here: HomeKurioziteteTe tjeraSpinaq me mish pule

Spinaq me mish pule

Publikuar ne Te tjera Wednesday, 12 March 2014 11:26

Perberesit per 4 persona:

- 500 gr gjoks pule

- 1 kg spinaq

- 1 tufe qepe te njoma

- 2 hudhra te njoma

- 1 tufe koper

- 2 kokrra patate te vogla

- 1 filxhan vaj ulliri

- piper te zi, kripe, arre muskat dhe uje 1 :1/2 

 

Hedhim vajin e ullirit me pas qepet e grira te cilat i kavurdisim pak. Hedhim mishin e pules te prere ne forme kubike, te cilin e kavurdisim dhe ate me qepen. Hedhim spinaqin te cilin  e leme te ziej pak me ujin qe leshon vete. Ne fund hedhim hudhrat, arren muskat, piperin kripen, dhe patatet e prere ne copa te vogla, i trazojme pak te gjitha bashke dhe i hedhim ujin e ngrohte. I leme te ziejne per 10 minuta dhe e servirim te ngrohte. 

 

 

Lini nje koment