You are here: HomeKurioziteteRekordeQeni me i vogel ne bote

Qeni me i vogel ne bote

Publikuar ne Rekorde Monday, 20 January 2014 09:15

Quhet Miracle (Mrekulli) dhe është qeni më i vogël në botë, më i vogël se pëllëmba e dorës së një njeriu dhe me peshë totale prej rreth 300 gramësh. Një qen i racës Çihuahua, këlyshi Miracle duket se vuan nga mosrritja.
Megjithatë, ai nuk shfaq asnjë defekt tjetër dhe sipas pronarit të tij, një 10-vjeçar britanik, qeni ka një oreks të mirë dhe i pëlqen të pijë qumësht.
"Sipas mësueses sime, është pa dyshim qeni më i vogël që ka lindur ndonjëherë. Megjithatë, për mua është perfekt edhe kështu", shprehet Kayley-May, transmetojnë mediat e huaja.
Miracle lindi së bashku me katër këlyshë të tjerë, të cilët ngordhën pak pas lindjes. Përpara se t'i linin të birit të tyre kujdestarinë e qenit disa javësh, Miracle-n e çuan tek veterineri, i cili konstatoi se ai nuk vuan nga asnjë problem, përveç të qenit xhuxh.

Lini nje koment