You are here: HomeKurioziteteRekordeAdoleshentja me e vjeter ne pamje

Adoleshentja me e vjeter ne pamje

Publikuar ne Rekorde Tuesday, 06 August 2013 10:57

Hayley Okines nje vajze adoleshente nuk do te jetonte me pas moshes 13-vjecare ,sipas doktoreve.Ajo vuan nga nje semundje e rralle e quajtur progeria,e cila i kthen te rinjte adoleshente te duken te plakur qe ne adoleshence.Por tani Hayley ka festuar 14-vjetorin e saj duke e bere publike autobiografine e saj.Progreria vjen nga greqishtja "proeros" qe do te thote plakje te parakohshme dhe perfshin nje proteine te quajtur progerin qe pershpejton plakjen fizike.Ajo e plak trupin 8 here ne krahasim me moshen reale.Njerezit qe vuajne nga progeria vdesin nga ataket ne zemer ose tru ne moshen 13-vjecare.

Lini nje koment