You are here: HomeKurioziteteNatyra & Kafshet
Shatervani me i cuditshem ne Itali ndodhet ne Bologna, dhe njihet si shatervani i Neptunit.Ndodhet ne…
Emri "Caracal" vjen prej turqishtes qe do te thote "veshe te zinj".  Macet Caracal u zbuten…
Liqeni Hiller eshte nje liqen ne ngjyre roze e ndezur dhe ndodhet ne Australine Perendimore, prane…
Pëllumbi-rekordmen belg, i pagëzuar me emrin Rrufeja, iu shit një biznesmeni nga Kina për 400.000 $…
Ariu i vetëm zviceran që jetonte në gjendje të egër u vra gjatë së enjtes, raportoi…
Shkencëtarët kroatë kanë kultivuar një llpj blete e cila në distancë pesë kilometrash mund të "nuhasë'…
Është padyshim qeni më i shtrenjtë dhe më i famshëm në botë! Ky qen me qime…
Kafshet me llupese ne bote jane kepushat. Ato thithin papushim gjakun e kafsheve te ndryshme dhe…
Prej shumë vitesh, "Lugina e Vdekjes" në Kaliforni nuk ia ka dalë të mos jetë si…
Macja e reres (Felis Margarita) jeton ne shkretetirat e nxehta si Sahara, Shkretetira Arabe, ato Iraniane…
Ishulli Christmas eshte nje ishull i vogel ne Australi ne Oqeanin Indian, 2,600 kilometra ne verperendim…
Një burrë nga Afrika e Jugut është bërë i pari person në planet që është dënuar…
Si rezultat i ngrohjes globale deri në vitin 2050 në Arktik 50% e sipërfaqes së tij…
Po t'ia bejme kete pyetje nje njeriu qe kthehet nga rruga, kur i del perpara nje…