You are here: HomeKurioziteteNatyra & KafshetFluturimi kursimtar i albatrosit endacak

Fluturimi kursimtar i albatrosit endacak

Publikuar ne Natyra & Kafshet Friday, 30 August 2013 09:20

Zogjte qe fluturojne lart mund te qendrojne ne ajer me fare pak perpjekje.Albatrosi endacak eshte nder rastet me tipike.Me nje shtrirje krahesh 3,4 metrash dhe peshe afro 8,5 kg,ky zog fluturon mijera milje pa harxhuar shume energji.Sekreti gjendet ne anatomine dhe tekniken e fluturimit.Ne oqean albatrosi ngrihet,rrotullohet dhe zbret duke bere kurbatura te vazhdueshme,taktike me ane te ciles nuk humbet shpejtesine nga rezistenca e ajrit.Vetem kohet e fundit,shkenctaret e kuptuan si e arrin ta beje kete.Me ane te pajisjeve gjurmuese me rezolucion te larte dhe programeve te vecanta kompjuterike ata kuptuan se albatrosi e fiton energjine e nevojshme kur,ne piken me te larte te ngitjes,kthehet nga pozicioni kunder eres ne drejtim te saj..Shkenctaret thone : "Harxhimi i energjise eshte i njetrajtshem dhe i vazhdueshem."Cili eshte rezultati? Zogu rri ne ajer per ore te tera pa i rrahur krahet.

Lini nje koment