You are here: HomeKurioziteteNatyra & KafshetBretkosa helmuese qe vret me qindra njerez

Bretkosa helmuese qe vret me qindra njerez

Publikuar ne Natyra & Kafshet Wednesday, 28 August 2013 00:15

Gjallesa me helmuese ne te gjithe boten eshte bretkosa e arte, nje amfib i vogel qe rritet ne Kolumbi.Ngjyra e tyre e arte eshte e qellimshme ne menyre qe te terheqi shume grabitqare.Kjo bretkose eshte e gjate 4 cm dhe prodhon nje helm qe e nxjerr ne momentin kur ndihet e kercenuar.Ky helm hyn ne qarkullimin e gjakut,sulmon nervat vecanerisht ato afer zemres,frymemarrja behet e pamundur,e cila con drejt vdekjes.Helmi i ndodhur ne lekuren e kesaj bretkose mund te vrase me mijera minj dhe njerez.

Lini nje koment