You are here: HomeKurioziteteNatyra & KafshetKanguri kur lind ka permasen e nje fasuleje

Kanguri kur lind ka permasen e nje fasuleje

Publikuar ne Natyra & Kafshet Sunday, 25 August 2013 11:58

Kanguri kur lind eshte me pak se 2 cm i gjate dhe peshon sa gjysma e nje grami.Permban perafersisht permasat e nje fasuleje.Ai lind nga kanali i lindjes se nenes kangur deri tek xhepi i kangurit,dhe kur lind eshte thjesht nje embrion i verber.Kembet e perparme dhe pse te vogla i ka te fuqishme te cilat i perdor per tu orvatur ne trupin dhe xhepin e nenes kangur.Nje nene kangur ne te njejten kohe mund te linde dy kangure te vegjel te mbajtur ne xhepin e saj.

Lini nje koment