You are here: HomeKurioziteteNatyra & KafshetParaziti qe i kthen milingonat ne zombie

Paraziti qe i kthen milingonat ne zombie

Publikuar ne Natyra & Kafshet Friday, 23 August 2013 18:20

Milingonat e infektuara njihet si "milingona zombie".Si dicka nga nje film horror,kerpudha parasitoidal infekton milingonat dhe ndryshon sjelljen e tyre.Milingonat rrezohen nga pema ku dhe jetojne normalisht,ngjiten ne trungun e nje bime dhe ngordhin atje.Nderkohe,kjo kerpudhe konsumon indet e milingones dhe rritet jashte saj,duke cliruar sporet e saj.

Lini nje koment