You are here: HomeKurioziteteNatyra & KafshetPinguini me i madh i zhdukur qe prej vitit 1844

Pinguini me i madh i zhdukur qe prej vitit 1844

Publikuar ne Natyra & Kafshet Thursday, 15 August 2013 17:30

Pinguini me i madh ka qene specia e vetme ne gjinine e pinguineve jofluturues nga Atlantiku,i mbijetuar deri ne kohet e fundit,por i zhdukur ne ditet e sotme.Ky pinguin ishte rreth 75 centimetra i gjate dhe peshonte rreth 5 kg.Kishte nje lekure te bardhe me te zeze me shkelqim.Ne te kaluaren,nje numer i madh i ketij pinguini u gjend ne ishujt lindore te Kanadase,Islandes,Grenlandes,Irlandes dhe Norvegjise,por me vone i gjuajtur perfundimisht per zhdukje.

Lini nje koment