You are here: HomeKurioziteteNatyra & Kafshet
Në një plazh në Turqi është gjetur një delfin me dy koka. Mesa duket specia nuk ishte…
Fshatra pluskuese, tregje qe gumezhijne, rruge plot motocikleta qe transportojne qe nga pulat e gjalla  e…
E keqja dhe mizoria njerëzore ndaj kafshëve me të vërtetë që nuk paska kufi! Në Kinë, jeton…
Gjarperinjte nuk kane gjymtyre per te levizur, prandaj u duhet nje lekure e forte qe t…
Eshtë një nga 50 speciet më të mrekullueshme të botës nënujore. Këto lloje peshku fantastik, janë…
Kisha katolike,me vendodhje ne qytetin Dixon eshte dizenjuar nga nje arkitekt qe sipas shume specialisteve dizenjimi…
Nje eksperiment i vogel sherben per te ilustruar kete koncept: neqoftese ju prisni me thike nje…
A e dini se lengu i limonit perdoret si boje e padukshme?Miksoni disa leng limoni me…
Automjeti i Nases "Opportunity" filmoi perendimin blu nga planeti i kuq Mars.Edhe pse Marsi njihet si…
Zogjte qe fluturojne lart mund te qendrojne ne ajer me fare pak perpjekje.Albatrosi endacak eshte nder…
Gjallesa me helmuese ne te gjithe boten eshte bretkosa e arte, nje amfib i vogel qe…
Kanguri kur lind eshte me pak se 2 cm i gjate dhe peshon sa gjysma e…
Milingonat e infektuara njihet si "milingona zombie".Si dicka nga nje film horror,kerpudha parasitoidal infekton milingonat dhe…
Pinguini me i madh ka qene specia e vetme ne gjinine e pinguineve jofluturues nga Atlantiku,i…