You are here: HomeKurioziteteMistere & Histori
Colin Steer, 61-vjeç dhe gruaja e tij Vanessa, jetojne sebashku prej 24 vitesh ne nje shtepi…
Statuja e famshme ne Malte, eshte statuja nenujore e Jezu Krishtit e krijuar dhe ideuar nga…
Venus, keshtu quhet macja me dy fytyra, e cila eshte keto kohe me e famshmja ne…
Populli Ovahima eshte gjetur ne pjesen veriore te Namibia-s. Nje fakt interesant eshte se ata kurre…
Sipas nje ekipi nga Amerika dhe arkiologeve Italian, piramidat e para kane qene te perqendruara nen…
Nje tjeter pllake e lashte romake u zbulua nen toke ne Angli tre vjet me pare,…
"Arkeologet kane gjetur nje rezervuar te lashte uji ne Jeruzalem dhe mendohet se eshte perdorur nga…
Sipas studiuesve, eshtrat e nxjerra nga varri sefundmi te Lisa Gherardini, besohet se kane inspiruar Leonardo…
 Grate veneciane gjate shekujve te 15- 17 ishin te gjata, duke perdorur ato qe quheshin "Kembalec"…
 Ky fustan u gjet ne nje varr te vjeter ne Egjipt i cili daton te jete…