You are here: HomeKurioziteteMistere & Histori
Johan Lorbeer ka nje aftesi te pazakonte dhe te rralle, duke performuar rrugeve te Berlinit. Deri…
Krishtlindjet kane pasur nje histori te gjate dhe te shumellojshme. Jane festuar neper shekuj nga popuj…
Ne mbremjen e 14 Prillit te 1912, Titaniku u perplas me nje ajsberg te madh dhe…
Sanju Bhahat 30 vjec jeton ne qytetin e Nagpur te Indise dhe prej kohesh vuante nga…
Nje gur gjigand, qe ndodhet ne fshatin Al-Hassa ne Arabine Saudite, qendron ne ajer ne nje…
Ne fondin e etnografise, ne Qendren e Studimeve Albanologjike eshte zbuluar se fundi flamuri i shoqerise…
Trashegimia artistike lene nga Dinastia Marubi eshte nder me te njohurat ne fushen e fotografise evropiane…
Carl Faulmann nga Wiena e Austrise, ne pranvere te vitit 1878, botoi nje liber me titull…
Oh! Sa te lumtur qe e ndiej vehten sot, qe shoh ketu ne Vlore, kaq burra…
Abetarja e pare e gjuhes shqipe, eshte ajo e vitit 1844, me titull "Fort i shkurter…
"Halloween" eshte nje nga festat me te vjetra origjina e te ciles shkon mijra vjet perpara.…
Liqeni Cachet, ne rajonin e Patagonise ne Kili, eshte zhdukur 11 here ne 4 vjet dhe…
Ne kanalin e Xochimico ne Meksike, gjendet "La isla de la Munecas" ne shqip "Ishulli i…
Shkallet Haiku, ose ndryshe te quajtura "Shkallet qe te cojne drejt Parajses", ndodhen ne ishullin Oahu,…