You are here: HomeKurioziteteMistere & Histori
Milioneri Forrest Fenn, pasi mori vesh qe ishte i semure me semundjen e kancerit dhe shume…
Besoni ne dashurine e vertet apo ne ate me shikim te pare? Apo besoni ne dashurine…
Ju ka qëlluar ndonjëherë të zini me bishtin e syrit praninë e ndonjë një figure të…
Cilat janë frazat që kanë lënë pas njerëzit e shquar në shtratin e vdekjes. Nga John…
Romuli ishte themeluesi mitik dhe mbreti i pare i Romes. Ishte djali i Rea Silvias dhe…
Thuhet se norvegjezet lindin me pajisjet e skive te veshura. Per shekuj me rradhe skite kane…
Në botën që ne jetojmë na ndodhë të dëgjojmë rreth disa njerëzve të cilë kanë aftësi…
Kura Nitya, vetëm 7 vjec, u bë e njohur rreth një vit më parë pasi në…
Biçkleta u shpik nga fundi i shekullit te 18-te. Qe nga ajo kohe e deri me…
Ne bote ekzistojne disa fenomene unike te cilat nuk kane shpjegim llogjik pse ndodhin. Ja 4…
Ideja për "Ditën Ndërkombëtare të Gruas' u hodh fillimisht në fillim të shekullit të XIX-të, e…
Shen Valentini ka nje te kaluar prej 2000 vjetesh qe neper shekuj eshte festuar ne tradita…
- Numri i personelit ushtarak i cili ka sherbyer dhe ka kryer detyren ne menyre aktive…
Ne gadishullin Jukatan te Meksikes jane gjetur mbetjet e nje cokollate 2 500-vjeçare. Arkeologet kane gjetur…