You are here: HomeKurioziteteMistere & Histori
Qyteti i mistershem i Amerikes Jugore do te zbuloje thesaret qe jane gjetur ne nje ekspozite…
Në Peru arkeologët zbuluan një varr të mbushur me thesare dhe mumiet e grave të kohërave…
Imazhe te reja qe mendohet te jene te nje qyteti te humbur, te fshehur per shume…
Luz Milagros Veron- qe do te thote  “Drite , Mrekulli”, eshte nje femije 1-vjecar shume i…
Shumica prej nesh dinë që Koreja e Veriut keqtrajton qytetarët e saj. Njerëzit e Kim Jong-i…
Deri me 1912, Shqiperia perdorte Lira Turke, valuten Otomane. Pas pavaresise, nje periudhe e kaosit politike…
I famshmi Napoleon Bonaparte, Perandor i Francës, udhëheqës ushtarak dhe politik kishte fobi nga macet. Macet…
Eshte e veshtire te imagjinohet cfare ka ekzistuar para 13.7 bilion vjeteve , ku i gjithe…
Besoni apo jo në fantazma? Kushdo që pretendon të ketë parë një fantazmë mund të themi…
Ka shume asteroid qe fluturojne ne hapesire dhe kalojne afer Tokes. Nese nje asteroid i vogel…
Një dokument i rrallë ka dalë në dritë së fundmi, pas një hulumtimi në arkivin e…
Rriti 180 fëmijë, ndërsa 23 bashkëshortet që kishte vdiqën shumë me herët se ai... Li-Ching-Yun lindi…
Pak njerez e dine se cfare rruge te gjate ka kaluar qelqi i llambes me vajguri…
Origjina e fjales "dollar" vjen nga Roma e lashte. Nje miniere argjendi ne Bohemi ishte baza…