You are here: HomeKurioziteteMistere & Histori"Karrigia e vdekjes" vret te gjithe ata qe ulen mbi te

"Karrigia e vdekjes" vret te gjithe ata qe ulen mbi te

Publikuar ne Mistere & Histori Tuesday, 20 August 2013 15:11

Ne vitin 1702 nje vrases me emrin Thomas Busby do te varej per krimet qe kishe kryer.Kerkesa e tij e fundit ishte qe te hante vaktin e tij te fundit ulur ne pijetoren e tij te preferuar ne Angli.Ai mbaroi vaktin,u ngrit nga karrigia dhe tha : "Ardhte vdekja per kedo qe do ulet ne kete karrige."

Karrigia mbeti me shekuj ne ate pijetore dhe patronet guxonin njeri-tjetrin te uleshe ne karrigen e mallkuar.Gjate luftes se dyte boterore,ushtaret qe uleshin ne ate karrige nuk ktheheshin me te gjalle nga lufta.Kur gruaja qe pastronte lokalin nje dite u pengua dhe ra ne karrige ,pas ca muajsh vdiq nga nje tumor.Nje punetore qe rregullonte catite e shtepive erdhi ne pijetore nje dite dhe u ul ne ate karrige.Pas dy ditesh ai vdiq pasi catia ne te cilen ai punonte u shemb.Pronari i pijetores e hoqi karrigen nga lokali dhe e coi ne bodrum.Mirepo dhe atje per fat te keq njehere nje punetor krahu pasi po bente depozitimin e mallit u ul te pushonte dhe me pas vdiq.Sot e kesaj dite kjo karrige ndodhet ne muze qe prej vitit 1972.Muzeu e tregon karrigen duke e mbajtur te varur ne ajer ne menyre qe askush mos te ulet mbi te.

Lini nje koment